Uncategorized

Skuggenatten

Skuggenatten to licząca 706 m n.p.m. górka znajdująca się w Treungen, w rejonie Nissedal na południu Norwegii. Dzień zapowiadał się słonecznie, jednak z samego rana niewiele na to wskazywało. Na miejsce jechałem autostradą E18 ze wschodu i w okolicy miasteczka Kragerø wbiłem się na drogę 38, prowadzącą na północ. Wkrótce potem poczułem, że drogę pokrywa lód, a w górzystym rejonie Gautefall zrobiło się całkiem biało. Dotarłem do Treungen i pomimo słonecznej pogody i sporadycznych przelotnych deszczów, asfaltowa powierzchnia wciąż była pokryta cienką warstwą lodu. Skuggenatten przykryty był śniegiem i cała wyprawa stanęła pod znakiem zapytania.

Niełatwo się poddaję, więc zaparkowałem samochód na stacji benzynowej Best, zaraz naprzeciw miejsca, gdzie rozpoczyna się szlak i wyruszyłem na trasę. Od samego początku wiodła ona po płaskich skałach, częściowo oblodzonych. Teren był dość łatwy i szybko przeszedłem pierwsze pół kilometra. Później zaczęły się schody. Nie dosłownie. W miejscu, gdzie rosło więcej drzew, i teren był bardziej zacieniony, warstwa lodu na skałach nie zdążyła stopnieć. W dodatku nachylenie terenu robiło się większe. Uznałem, że dalsza droga w takich warunkach może się nieprzyjemnie skończyć i zawróciłem.

Nim wróciłem do samochodu złapał mnie deszcz, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu o słuszności powziętej decyzji. Innym razem, górko, powtarzałem sobie w myśli. Innym razem.

Skuggenatten (706 m asl) is located near town of Treungen, in Nissedal area, on south of Norway. It supposed to be sunny day, but when I got on the right place, I found ice on the road and snow in the mountains.

Despite these conditions I decide to try go on. The trail began on the opposite of Best gas station and it leads on the rocks. I found more ice on the route and finally after I made approx. half kilometer I had to give up.

Before I returned to the car, it was start raining, which only confirmed my belief that my decision was right. Another time, my mountain I told in my mind. Another time.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *