górskie wyprawy

Bjørnåsen

Bjørnåsen (czyli wzgórze niedźwiedzia) to górka, na której już kiedyś byłem. Jako że znajduje się niedaleko mojego obecnego miejsca zamieszkania oraz brak innych opcji wędrówkowych po ostatnim wściekłym ataku zimy, uznałem, że czas odświeżyć sobie ten szlak.

Szczyt (138,5m n.p.m.) znajduje się na wyspie Jeløya, tuż za zabudowaniami Moss, w południowej Norwegii. W okolicy tylko jedna górka przewyższa Bjørnåsen jeśli chodzi o wysokość (o całe 1,5 metra) i tak się składa, że obie sąsiadują ze sobą na wspomnianej wyspie. Aby dostać się na miejsce należy przejechać przez most w centrum miasta a następnie drogą 1060 skierować się na północ. Po minięciu miejskich zabudowań, droga prowadzi przez las, gospodarstwa rolne i pojedyncze domki letniskowe. Tabliczka z nazwą szczytu znajduje się tuż przy drodze i można ją wypatrzeć z samochodu. Tuż przed początkiem szlaku odnajdziemy również dość obszerny parking.

Trasa liczy zaledwie 1,4km i prowadzi w całości przez las. W jednym miejscu trzeba przejść obok paru norweskich domków wypoczynkowych. Gdyby nie to, że szczyt Bjørnåsen zlokalizowany jest na skraju urwiska, drzewa pokrywające całe wzniesienie przesłoniłyby widok. A tak, można nacieszyć oczy widokiem Oslofiordu.

Gdy dotarłem na miejsce, niewiele było widać. Wszystko przesłaniały nisko wiszące chmury. Dopiero po odczekaniu kilkunastu minut, zaczęło się wolno przejaśniać. Potem było już tylko lepiej. Aż się nie chciało odchodzić.

I żeby jeszcze nie wracać postanowiłem przedłużyć sobie wędrówkę, kierując się ścieżką w kierunku Bjørnehola, co można przetłumaczyć jako jaskinię niedźwiedzia. Ścieżka prowadzi w dół, w kierunku widocznego ze szczytu kampingu, jednak gdzieś po drodze rozwidla się. Trzymając się prawej odnogi i idąc wzdłuż pionowej skalnej ściany doszedłem wkrótce do wspomnianej jaskini. Nieduża dziura w skalnej ścianie znajduje się dokładnie pod szczytem. Czy kiedyś faktycznie był tu jakiś niedźwiedź? To pytanie pozostawię bez odpowiedzi.

Wróciłem tą samą drogą, zahaczając o szczyt i robiąc kilka pożegnalnych fotek. W drodze do auta przez przypadek wybrałem inną ścieżkę dzięki czemu nie powtarzałem tej samej trasy. Wycieczka choć krótka i mało ambitna dała mi sporo satysfakcji. Nawet fakt, że na ‘’Niedźwiedziu’’ już wcześniej byłem nie popsuł mi zabawy z wędrowania i spoglądania ze szczytu urwiska.

I’ve been on that hill some time ago. Now, during the winter there is not so many other options for mountain walking and that’s why I decided to refresh this route.

Bjørnåsen means in norwegian Bear Hill. This mountain is only 138,5 meters high, and it is located on Jeløya island just behind city of Moss in southern Norway. To get there you need to cross the bridge in the city center and follow the road 1060 to the north. After passing town buildings, the road leads through the forest, farms and norwegian cabins. The sign with the name of the peak is right by the road and can be seen from the car. Just before the beginning of the trail, you will also find a parking place. The route is only 1.4 km long and runs entirely through the forest. In one place you have to pass a few cabins. Bjørnåsen peak is situated on the edge of a cliff, and in this case the trees covering the entire

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *