górskie wyprawy

Skomakernibba

Minął już jakiś miesiąc od ostatniego wypadu w góry, czułem więc że czas gdzieś się wybrać. Tym razem nie miałem być sam, bo chęć wspólnego wypadu podsunęli znajomi. Nie byli oni zbyt wprawieni w górskich wędrówkach, musieliśmy zatem wybrać taką trasę, aby i oni dali radę oraz żebym i ja się nie nudził wchodząc po raz kolejny na tę samą górkę. Nasz wybór padł na szczyt Skomakernibba, niewielkie wzniesienie tuż za miejscowością Vikedal. Górka cyklicznie pojawia się w turystycznych przewodnikach rozprowadzanych po Vindafjord Kommune, ze względu na okazałą panoramę, którą podziwiać można ze szczytu. Sama trasa liczy niecałe 2 kilometry długości a szczyt znajduje się na 367 m n.p.m.

Do tej pory nie miałem okazji, aby na tę górkę wejść, więc ucieszyłem się z nadchodzącego nowego doświadczenia. Parking przy trasie znajduje się na terenie gospodarstwa Ørnes tuż przy drodze Movegen, parę kilometrów za centrum Vikedal. Trasa nie jest trudna ale dość błotnista, a po drodze natknąć się można na liczne niespodzianki pozostawione, przez pasące się w pobliżu krowy.

Na szczycie zastaliśmy ławeczkę piknikową i przepiękny widok na miasteczko oraz na Sandeidfjord. Po obowiązkowej sesji zdjęciowej i odpoczynku ruszyliśmy z powrotem.

It’s been about a month since I made last trip to the mountains, so I felt it was time to go somewhere. This time I was not supposed to be alone, because my friends suggested that we need to go on a trip together. They were not very skilled in mountain hiking, so we had to choose such a route that they could manage and also I would not be bored going up the same hill again. Our choice becames the top of Skomakernibba, a small hill just outside the village of Vikedal. The hill appears periodically in the tourist guides distributed around the Vindafjord Kommune, due to the magnificent panorama that can be viewed from the top. The route itself is less than 2 kilometers long and the peak is located at 367 m above sea level.
So far I have not had the opportunity to climb this hill so I was happy with the upcoming new experience. The parking lot is located at the Ørnes farm just off the Movegen road, a few kilometers outside the center of Vikedal. The route is not difficult, but quite muddy, and on the way you can come across numerous surprises left by cows grazing nearby.
At the top we found a picnic bench and a beautiful view of the town and Sandeidfjord. After the obligatory photo session and rest, we headed back.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *