górskie wyprawy

Kåtanuten 531 m n.p.m.

 

Kåtanuten był pierwszą górką, na którą się wspiąłem po przybyciu do Norwegii. Było to dawno temu. W ostatnich latach jakoś mnie nie ciągnęło na ten szczyt, ale ostatnio pomyślałem, że dobrze byłoby go sobie odświeżyć. Górka położona jest w Ølensvåg, po północnej stronie fiordu Ølsjoen. Wędrówkę na szczyt rozpoczyna się dokładnie naprzeciwko stoczni.

Samą trasę można podzielić na trzy etapy:

  1. Ostra wspinaczka przez las. Pierwszy kilometr to prawdziwy test wytrzymałościowy. Sosnowy las porasta strome zbocze i trzeba się nieźle napocić, aby dotrzeć wyżej, gdzie wędrówka będzie już lżejsza.
  2. Bagna i mokradła. Gdzieś na wysokości 330 m n.p.m. ścieżka wychodzi z lasu na przełęcz i w końcu można zobaczyć cos więcej niż drzewa. Szlak w tym miejscu rozgałęzia się. Idąc dalej prosto można wejść na sąsiednią górkę (Hovda). Skręcając w prawo (i przeskakując spływający w dół strumień wody) wkracza się na ścieżkę prowadzącą na Kåtanuten. Męczącej wspinaczki tutaj nie ma. Jest za to przedzieranie się przez zwały błota, przeskakiwanie kałuż i wytężona uwaga, aby nie ugrzęznąć w podmokłym gruncie. Najlepszą porą na wybranie się na Kåtanuten jest chyba zima, kiedy wszystkie te przeszkody są zamarznięte i jedyną naszą troską jest nie wywinięcie orła na lodzie.
  3. Ten etap to typowa górska ścieżka. Wspinanie się po kamieniach jest ciekawsze niż na początku, bo towarzyszą nam fantastyczne widoki, nieprzesłonięte lasem wokół.

Trasa na szczyt liczy 2,5 km i jest to dość popularna wśród okolicznych mieszkańców. Nic zresztą dziwnego, bo Kåtanuten dzięki swojemu położeniu, oferuje niesamowite widoki.

Zacumowane przy nabrzeżu stoczni platformy wiertnicze. | Two oil rigs parking at the shipyard’s quay.
Kåtanuten
Jeśli wybierzecie się w drogę wcześnie rano, możecie załapać się na wschód słońca. | You can see sunrise if you start your trip early in the morning.

Børkjenesnuten

Ølsfjorden / Ølsjoen
Widok na południe, w kierunku Sandeid. | View at south, toward Sandeid.
Vakadalen

Pierwszy etap trasy (droga powrotna). | First part of the trail.

 

Kåtanuten was the first mountain I climbed when I came to Norway. It was a long time ago. I haven’t been there in the last years and this was a good reason for refresh that trail. It is placed in Ølensvåg, on the northern shore of Ølsjoen fiord, and the path beginning just opposite the shipyard.

There are three parts of this trail:

  1. Extremely hard climbing in the woods. First kilometer leads through the forest on very steep slope. Good for train your condition.
  2. Swamp and puddles. Somewhere around 330 meters above sea level, there is a saddle and the path goes out from the woods. Now, you can go further and climb on another mountain (Hovda) or turn right and go to Kåtanuten. Now it is a time for take a breath after the climbing. But you have to be careful because, there are a lot of mud, puddles and wet ground, where you can drowned. And that’s why the best time to get to Kåtanuten is winter when everything is frozen. But then you have to avoid very slippery ice on the trail.
  3. Ordinary mountain path. There is necessary to climb again, but this time, the advantage is that you can admire the views around.

The trail (one way) has 2,5 km and it is very popular among the locals inhabitants. Kåtanuten offers fantastic views, and you can get to the summit in one hour (if you are in shape), so this is also good way to train your condition.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *